Na kary od 4 do 14 miesięcy ograniczenia wolności skazał Sąd Rejonowy w Przemyślu osoby oskarżone o zakłócenie procesji Ukraińców. Orzeczenie w ich sprawie nie jest prawomocne.
26 czerwca 2016 roku grekokatolicy i prawosławni po mszy w soborze[paywall] archikatedralnym w Przemyśli szli na tutejszy Ukraiński Cmentarz Wojenny. Tam modlili się w intencji strzelców siczowych Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, walczący w latach 1918-1920 r. pod wodzą Semena Petlury u boku Józefa Piłsudskiego. W momencie przejścia procesji, na ulicy Słowackiego, grupa około 20 osób związanych ze środowiskiem narodowców wyszła na jezdnię. Idącemu z przodu mężczyźnie podarto koszulkę, która – ich zdaniem nawiązywała do symboli UPA, a według przedstawicieli Związku Ukraińców w Polsce, była ukraińskim strojem ludowym. Doszło do szamotaniny. Interweniowała policja.
Trwające pół roku śledztwo zakończyło się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia. Objęte nim osoby odpowiadały za zakłócenie aktu religijnego poprzez publiczne znieważanie z powodu przynależności narodowej, a niektóre również za uderzanie, kopanie i szarpanie wspomnianego uczestnika uroczystości. Przed sądem stanęło 19 osób w wieku od 19 do 45 lat. Wyrok w ich sprawie zapadł przed świętami Wielkanocnymi. Jednego z oskarżonych, który przyznał się do winy skazano na 4 miesiące ograniczenia wolności. Pozostałe usłyszały wyrok od 6 do 14 miesięcy ograniczenia wolności, co ma polegać na wykonywanie przez nich nieodpłatnych, dozorowanych prac na cele społeczne po 30 do 40 w miesiącu. Ponadto 5 mężczyzn, którzy przed Temidą odpowiadali także za uderzanie i szarpanie uczestnika procesji ma mu zapłacić po 500 zł nawiązki każdy. Obrońcy podsądnych wnioskowali o uniewinnienie. Niektórzy z nich byli wcześniej karani. Wyrok nie jest prawomocny. Stronom przysługuje odwołanie do sądu wyższej instancji.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Pozdrowienia dla PISoBOLSZEWICKIEJ tłuszczy z Pruchnika.
Skazani są niewinni !!!!! Zdarli koszulkę banderowska z KABANA !!! A ta inna banderowska świnia krzyczała "jeszcze Polska nie zginęła ale już niedługo " nic mu nie zrobili... Co to ma znaczyć
To sa chyba jakieś jaja.I jak tu nie zrobic czystki w Sądach
Czy Pan , który krzyczał ,że Polska zginąć musi a Ukrainiec Polakowi czyścić buty musi już został skazany ??? Nie było by problemów gdyby nie było szczątków bandytów z OUN UPA na cmentarzu Striłców . Wszyscy o tym wiedzą .
A tyle się mówi ,ze obecna władza chce opanować sądy . NO TO WIDAĆ JACY TO SĘDZIOWIE PRACUJĄ I WYDAJA ANTYPOLSKIE WYROKI . POGROBOWCY POSTKOMUCHÓW
Pozdrowienia dla PISoBOLSZEWICKIEJ tłuszczy z Pruchnika.
Skazani są niewinni !!!!! Zdarli koszulkę banderowska z KABANA !!! A ta inna banderowska świnia krzyczała "jeszcze Polska nie zginęła ale już niedługo " nic mu nie zrobili... Co to ma znaczyć
To sa chyba jakieś jaja.I jak tu nie zrobic czystki w Sądach