Reklama

Uprawnienia do bezpłatnego parkowania to za mało?!

– Jeśli umieszczenie za szybą samochodu karty parkingowej wydawanej osobom niepełnosprawnym, uprawniającej do bezpłatnego parkowania na niebieskiej kopercie, nie jest wystarczające, by uniknąć mandatu za brak pobranego z biletomatu blankietu, to coś tu chyba jest nie tak – zżymał się mieszkaniec miasta, który zgłosił nam problem. Firma zarządzająca parkingiem tłumaczy się niewiedzą pracownika i zapewnia, że każda reklamacja w takiej sprawie rozpatrywana jest pozytywnie.

Od pewnego czasu przy supermarkecie sieci Lidl przy ul. 29 Listopada w Przemyślu obowiązuje płatny system parkowania.

Zmotoryzowani klienci zobowiązani są do pobrania blankietu z parkomatu firmy APCOA Parking Polska Sp. z o.o. zarządzającej parkingiem przy sklepie. To pozwala na spokojne zrobienie zakupów i unikniecie opłaty.

Ci, którzy blankietu nie pobiorą, muszą się liczyć z konsekwencjami. W sytuacji, kiedy kontroler stwierdzi jego brak, może zostawić za szybą samochodu wezwanie do zapłaty tzw. opłaty dodatkowej w niemałej kwocie przeszło 90 zł.

Z taką sytuacją spotkał się jeden z mieszkańców Przemyśla, który blankietu z parkomatu nie pobrał z dwóch powodów.

– Jestem osobą niepełnosprawną. Mam kłopoty z poruszaniem się i pokonanie[paywall] przy każdych zakupach odcinka z samochodu do parkomatu i z powrotem jest dla mnie problematyczne. Uznałem, że skoro zaparkowałem na niebieskiej kopercie i posiadam uprawnienia do parkowania na niej, a tym samym jestem zwolniony z opłaty za parkowanie, nie muszę tego robić. Tym bardziej, że za szybą umieściłem kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych, uprawniającą do bezpłatnego parkowania – relacjonuje.

- Wielkie było moje zdziwienie, kiedy po powrocie z zakupów zobaczyłem wezwanie do zapłaty. Parking jest zarządzany przez prywatną firmę, więc ze sklepu, gdzie chciałem wyjaśnić sytuację, odesłano mnie z kwitkiem. Pierwszy raz spotkałem się z taką sytuacją, zupełnie dla mnie niezrozumiałą – narzekał mężczyzna, prosząc o wyjaśnienie sprawy.

Zarządca: – Nie było to celowe działanie

Z pytaniem, czy wystawiony mu grzywna była zasadna i czy osoby niepełnosprawne, uprawnione do bezpłatnego parkowania w wyznaczonych do tego miejscach, i mające włożoną za szybę pojazdu informującą o tym kartę, faktycznie muszą pobierać bilet z parkomatu, by uniknąć nieprzyjemności, zwróciliśmy się zatem bezpośrednio do centrali firmy APCOA Parking Polska z siedzibą w Warszawie.

Reklama

Odpowiedź, którą otrzymaliśmy, nie pozostawia w tej sprawie wątpliwości.

– Osoby niepełnosprawne, parkujące na parkingach zarządzanych przez naszą firmę, zostawiając samochód na miejscu do tego wyznaczonym z niebieską kartą osoby niepełnosprawnej za szybą nie muszą pobierać biletów parkingowych – zapewniła specjalista ds. jakości Anna Świder.

– Jeśli niebieska koperta jest zajęta i pojazd zostanie zaparkowany w innym dowolnym miejscu na terenie parkingu, ale niebieska karta będzie wyłożona za przednią szybą, to również nie ma konieczności pobierania biletu – uściśliła.

– Niestety nie mogę sprawdzić dokumentacji zdjęciowej wykonanej przez kontrolera i szczegółowo odnieść się do sprawy, ponieważ nie posiadamy numeru wezwania lub numeru rejestracyjnego pojazdu. Zapewniam jednak, że jeśli sytuacja taka miała miejsce, to nie było to celowe działanie ze strony naszego pracownika, a być może niewiedza. Każde zgłoszenie reklamacyjne w takiej sprawie rozpatrywane jest pozytywnie, a wezwanie zostaje niezwłocznie anulowane – zapewniła.

Reklamację można wnieść poprzez stronę internetową firmy, gdzie udostępniony jest specjalnie temu dedykowany formularz. Musi ona jednak zawierać wszystkie niezbędne dane, załączniki i powód jej złożenia.


fot.Urszula Gielo
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości