Reklama

52 tys. zł „zarobił” Przemyśl na opłatach za śmieci

14/06/2015 16:21

Nadwyżka z opłat za odbiór śmieci wyniosła 52 tys. zł, a większość wskaźników recyklingu została osiągnięta. 1 lipca minie dwa lata od wejścia w życie nowej ustawy o gospodarowaniu odpadami. Sprawdzamy, jak z jej realizacją radzi sobie Przemyśl.

W ubiegłym roku przemyski urząd miejski przyjął łącznie 29 751 „deklaracji śmieciowych”. Większość, bo 22 401 rodzin i firm zadeklarowało segregację odpadów. Co ciekawe, śmieci zmieszanych zebrano 11-krotnie więcej, niż tych, zebranych selektywnie. Z przygotowanej przez miasto analizy, wynika, że w 2014 roku zebrano 17 tys. 547 ton odpadów niesegregowanych i 1 tys. 555 ton segregowanych. Z czyszczenia ulic i placów zebrano 1 tys. 379 ton śmieci zmieszanych. – Przewaga odpadów niesegregowanych wynika z dwóch powodów. Po pierwsze nie wszyscy dokładnie wiedzą, gdzie wrzucać niektóre rodzaje śmieci i wybierają kosz na odpady zmieszane – wyjaśnia Witold Wołczyk, rzecznik Urzędu Miejskiego w Przemyślu. Po drugie, jeśli ktoś nie segreguje śmieci, to wrzuca do jednego kosza wszystko: resztki po jedzeniu, kamienie, szkło, papier. Z tego powodu metr sześcienny takich odpadów będzie ważył więcej, niż metr sześć. odpadów segregowanych.[paywall]

Miasto „zarobiło” 52 tys. zł

Wśród odpadów segregowanych najwięcej wyrzuciliśmy papieru i tektury – 458 ton. Na kolejnym miejscu plasuje się gruz budowlany – 362,7 tony, szkło – 329,2y ton i tworzywa sztuczne – 316,2 tony.
Wpływy z opłat za gospodarowanie odpadami wyniosły 9 mln 125 tys. 950,97 zł. Po stronie przychodów miasto może zapisać także 110 tys. 140,65 zł ze sprzedaży makulatury, tworzyw sztucznych i zużytego sprzętu elektronicznego. Z kolei po stronie wydatków plasują się opłaty za odbiór i transport śmieci, ich zagospodarowanie oraz utylizację materiałów niebezpiecznych. Łącznie kosztowało to 8 mln 826 tys. 516,37 zł. Warto zwrócić uwagę, że odbiór odpadów segregowanych kosztował 390 tys. zł, a niesegregowanych – aż 4 mln 463 tys. zł. Zagospodarowanie odpadów na składowisku to kolejne 3 mln 953 tys. zł.
Ogółem bilans za miniony rok zamknął się kwotą 52 tys. 347,76 zł na plus. Zgodnie z ustawą, tych pieniędzy samorząd nie może wykorzystać inaczej, jak tylko na szeroko rozumianą gospodarkę odpadami. – Będą to różne działania edukacyjne i promocyjne. Być może zakupione zostaną pojemniki na odpady – mówi W. Wołczyk.

Dwa wskaźniki osiągnięte, jeden nie

Rozporządzenie ministra środowiska wyznacza samorządom limity, które powinny osiągnąć w określonych dziedzinach. Poziom recyklingu papieru, szkła i tworzyw sztucznych powinien wynieść 14 procent. Przemyśl sprostał temu zadaniu i osiągnął 15,36 proc. Rewelacyjnie wypadł poziom recyklingu odpadów rozbiórkowych i budowlanych. Ministerstwo wyznaczyło minimum 38 proc., a Przemyśl osiągnął 100 proc. Gorzej natomiast wypadła kwestia ograniczenia masy odpadów ulegających do biodegradacji, takich jak: rośliny, odpady warzywne, czy kora drzew. Resort środowiska wyśrubował normy na poziomie 50 proc., a Przemyśl osiągnął zaledwie 4 procent.
Zastępca prezydenta Przemyśla Grzegorz Hayder: – Martwi nieosiągnięcie tego wskaźnika, co może mieć zgodnie z prawem konsekwencje finansowe. Mamy jednak nadzieję ich uniknąć poprzez współpracę z podmiotem prywatnym prowadzącym Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych. To problem wielu samorządów, ale dzięki tej współpracy, trudny do osiągnięcia w ubiegłym roku poziom powinniśmy osiągnąć w 2015 roku – mówi.
Wiceprezydent uważa, że miasto dobrze poradziło sobie z wdrożeniem reformy, a mieszkańcy przyzwyczajają się do segregacji odpadów. – Przede wszystkim cieszymy się, że udało się nam zbilansować system gospodarki odpadami, bo potwierdza to, że został on dobrze zaplanowany i przemyślany, właściwie też zostały zaplanowane stawki opłat – mówi.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ktosia ! - niezalogowany 2015-06-14 23:43:18

    A  panowie śmieciarze niech nie wrzucają do jednego samochodu szkła kolorowego razem z białym , do tego dorzucają też plastiki !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Piter - niezalogowany 2015-06-15 22:09:29

    Mieszkam na jednym z przemyskich osiedli. I znam osoby które płacą za segregację smieci, a i tak wywalają wszystko do jednego kosza?Naiwny system :D

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gosc - niezalogowany 2015-06-20 14:57:09

    mieszkam w kamienicy dwupietrowej i tylko ja segreguje odpady,mimo,ze deklarowali wszyscy mieszkancy smieja sie ze mnie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości