Zygmunt Strenczak otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia „za znaczący wkład w rozwój miasta Jarosławia w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia”. O uhonorowanie wystąpiło Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia. Rada miejska przychyliła się do wniosku pod koniec października ubiegłego roku, a tytuł wręczono w poniedziałek, 14 marca.
Z. Strenczak był w latach 1966 – 1978 sekretarzem i przewodniczącym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, a następnie naczelnikiem miasta. W tym czasie powstały w Jarosławiu Zakłady Przemysłu Odzieżowego Jarlan, Huta Opakowań Szklanych, zmodernizowano Zakłady Mięsne. Za jego czasów powstały lub zostały zmodernizowane placówki oświatowe, kulturalne i sportowe. Wybudowano dworzec PKP i PKS oraz[paywall] nowe osiedla, ruszyła miejska komunikacja, powstały obiekty handlowe i pojawiły się pierwsze światła na skrzyżowaniach. Wtedy też uruchomiono w Jarosławiu filię lubelskiego UMCS.
– Cała praca dla miasta jest godna podziwu i podziękowania. Okazał się bowiem człowiekiem czynu, dbającym o wszechstronny rozwój Jarosławia. Czasy, w których działał, przyniosły miastu wiele osiągnięć i stworzyły bazę do dalszego rozwoju – argumentuje Dariusz Jasiewicz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia.
Obecnie Z. Strenczak mieszka poza Jarosławiem, ale często go odwiedza. Aktywnie działa w Związku Sybiraków. Zajmuje się opisywaniem tragicznych losów Polaków mieszkających na wschodnich obrzeżach Rzeczpospolitej. Wydał trzy książki opowiadające o tych tragicznych dziejach.
– Nie spodziewałem się, że otrzymam tak wielkie wyróżnienie. Ostatni raz zabierałem głos z tej mównicy ostatniego lutego 1978 roku, żegnając się z pracownikami. Dziś dziękuję za uhonorowanie mnie tak znaczącym tytułem. Obok Krzyża Zesłańców Sybiru i Medalu Pro Patria jest to dla mnie najwyższe wyróżnienie – mówił Zygmunt Strenczak, dziękując za tytuł.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze